İçerik Sağlayıcıları İçin Kullanım Kılavuzu

 • İçerik sağlayıcılığı onayı almış kişiler sisteme kendilerine iletilen kullanıcı adı ve şifreler ile giriş yaptıktan sonra otomatik olarak aşağıdaki resimde görülen ekranla karşılaşacaklardır. Açılan ekran yeni vaka ekle ekranıdır. Yeni açılan vaka ekranında yapılacak değişiklikler aşağıdaki gibidir;
 • Bu ekrana girdikten sonra 2 numaralı “Başlık ekle” bölümünden başlanarak aşağısındaki tüm alanlar olabildiğince fazla detay verilerek doldurulmalıdır. 2 numarada gösterilen başlık bölümü daha sonra hastayı bulup bilgilerine erişebilmesini sağlayacağı için rastgele isimlendirilmemelidir. İlgili hastanın birden fazla görüntüsü sisteme eklenecek ise her kayıt için belirlenecek başlığın sonuna 1,2,3 gibi sayılardan oluşan ekler konulması mantıklı olacaktır.
 • Bir başka önemli ve girilmesi zorunlu olan parametre de hasta kodudur. KVK kanununa göre hastaların TC kimlik numaraları veya ad soyad gibi bilgiler sistemde kullanılamayacağı için her hasta için “Hasta kodu” tanımlanmakta ve bu hasta ile ilgili kayıt yapıldığında mutlaka aynı kodun girilmesi gerekmektedir. Bu şekilde hastanın her görüntülemede durumunun nasıl değiştiği bilgisi edinilebilecektir.
 • Bir sonraki bölümde hasta için bir “Teşhis” belirtilmesi zorunludur. Veri ekleyecek katılımcı, hastanın ilerlemesini göz önünde bulundurularak yapılan güncel teşhislere göre gerekirse geçmiş teşhislerin düzeltilmesi gerektiğinin bilincinde olmalıdır. Geçmişe yönelik yanlış teşhisler hem sistemi kullanarak eğitim görecek doktorları hem de yapay zekayı yanıltabilir.
 • Bir sonraki doldurulması zorunlu bölüm ise “Semptomların Başlama Tarihi” dir. Bu bölüme hastanın ilk semptomları göstermeye başladığı tarih veya bilinmiyorsa hastaneye yatış tarihi yazılmalıdır. Bu alanda hastaların ilerlemesini izleyebilmek için önemli bir parametredir.
 • Bir sonraki doldurulması zorunlu alan “Görüntüyü Ekle” alanıdır. Bu alana yüklenmesi istenilen röntgen veya bilgisayarlı tomografi görüntüleri jpg, jpeg, png, gif, bmp, dcm (bu format mümkünse tercih edilmemelidir) veya tif formatında sisteme yüklenmelidir. Kullanıcı bir seferde en fazla bir görüntüleme yükleyebilmektedir.
 • Bir sonraki doldurulması zorunlu alan “Görüntüleme Tipi” alanıdır. Bu alanda kullanıcı Röntgen veya CT seçimi yapmanın yanında çekimlerin yapıldığı eksenleri de belirtmelidir.
 • Bir sonraki doldurulması zorunlu alan “Görüntüleme Tarihi” alanıdır. Bu tarihin doğru doldurulması hastanın durumunun ilerlemesini görebilmek için çok önemlidir.
 • Bundan sonraki (Ülke alanı dışındaki) tüm alanların doldurulması tercihidir. Fakat eğer mümkünse tüm alanların doldurulabilmesi COVID-19 hastalığının daha iyi anlaşılabilmesi ve alternatif teşhis çözümleri sunulabilmesi için çok önemlidir.
 • Girişler sağlandıktan sonra 3 numara ile gösterilen “Yayımla” tuşuna basarak kayıt yayımlanabilir. Yayımlanma tamamlandıktan sonra 4 numaralı “Tüm Vakalar” adlı tuşa basarak yapılan tüm kayıtların listesini görebilir ve dilerseniz kayıtları düzenleyebilirsiniz.
 • 1 numara ile gösterilen “Yeni ekle” tuşuna basarak yeni bir veri ekleme sayfası yaratabilir ve yeni veri girişine başlayabilirsiniz.